Свет

kina2309Кина соопшти дека ќе го ограничи извозот на нафта за Северна Кореја во согласност со санкциите на ОН воведени поради нуклеарната и ракетна програма на Пјонгјанг.

Повеќе...

zamjotr22Во разорниот земјотрес кој во вторникот го погоди Мексико загинаа најмалку 282 лица, 50 се водат како исчезнати, срушени се 50-тина згради во Мексико Сити и други места. Ова се најновите податоци од оваа катастрофа.

Повеќе...

avion22Мал приватен авион вчера доцна вечерта излета од пистата на истанбулскиот аердром „Ататурк“, по што се запали, јави турската агенција Анадолија.

Повеќе...

zapat20Две лица се повредени за време на руско-белоруските воени вежби „Запад 2017“, што се одржуваат во западниот дел на Русија, откако руски хеликоптер по грешка истрелал ракета врз паркирани возила, објавија руски портали.

Повеќе...

kiselina18Во текот на вчерашниот ден, една жена фрлила киселина на четири девојки – државјани на САД на железничката станица во францускиот град Марсеј. Француските власти порачаа дека „не веруваат“ дека станува збор за терористички напад.

Повеќе...

aerodrom16За време на редовна контрола на меѓународниот аеродром во Белорусија, граничарите поради рутинска контрола ја отвориле торбата на еден руски државјанин и буквално се замрзнале од шок, кога виделе што има во неговиот багаж.

Повеќе...

policija16Британската полиција соопшти дека денеска уапсила едно 18-годишно момче, под сомнеж дека е поврзано со вчерашниот бомбашки напад во лондонското метро, при што беа повредени 29 лица.

Повеќе...

monstrum15Поранешниот сопруг на 37-годишната Кристал Мекдовел, која исчезнала ден пред Харви да удри во Хјустон, се појавил пред судот, каде го признал злосторството.

Повеќе...

police8Британското Министерство за внатрешни работи соопшти денеска дека во периодот јули 2016 – јуни 2017 во Велика Британија се уапсени 379 лица, осомничени за кривични дела поврзани со тероризмот.

Повеќе...

hlor12Најмалку 152 лица, меѓу кои и 23 деца, се затруени од истекување на хлор од една цистерна во округот Сирт во југоисточниот дел на Турција.

Повеќе...

mileniumbanner21

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа