Свет

policija1911Полицаецот убил три лица на улица , а потоа се самоубил. Станувало збор за случај на семејно насилство .

Повеќе...

mraz1551Научниците во „формулата“ го ставаат ефектот на гравитацијата на Земјата и нејзината ротација за да се предвиди како водата ќе се „редистрибуира“ во дел од светот.

Повеќе...

koli15Операцијата за ослободување на источниот град Абу Камал покажала дека американската коалиција директно ја поддржува терористичката група ИСИС.

Повеќе...

1511Ниту министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис, ниту државниот секретар Рекс Тилерсон можат да спречат нуклеарна војна, доколку американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да ја започне, изјави за електронскиот весник „Политико“ поранешниот шеф на Пентагон Вилијам Пери.

Повеќе...

amerika11Доколку би дошло до нуклеарен удар или крај на светот, американскиот претседател Доналд Трамп во тој случај би бил во специјално дизајниран авион, кој инаку секогаш го прати авионот „Air Force 1“, од кој во воздух би се издавале директиви.

Повеќе...

tramp11011Претседателот на Русија Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп денеска разговараа на маргините од вториот ден од Самитот за Азија-Пацифичка економска соработка (АПЕК) во Виетнам и потврдија заедничка изјава за Сирија.

Повеќе...

eksplozija09Деветкатница во станбен блок во рускиот град Ижевск, делумно се урна по силна експлозија. Се стравувања дека десетици луѓе се под урнатите.

Повеќе...

Сен-Емилион е комуна во југозападниот француски депертман Жиронда, каде главен е Бордо. Административно припаѓа на регионот Нова Аквитанија, а по својата природа, големина и бројот на жителите, се наоѓа некаде помеѓу село и гратче, навистина тешко е да се каже.

Повеќе...

sudar07Две осумгодишни деца загинаа, а пет други се посериозно повредени денеска, кога автомобил влета во училница во основно училиште во австралискиот град Сиднеј.

Повеќе...

helihopter0611Еден остров во Индискиот океан невозможно е да се посети, ниту да се истражи, затоа што членовите на домородското племе кое живеат таму се спремни да ги убијат сите кои ќе му се приближат. Островот Северен Сантинел се наоѓа недалеку од брегот на Индија и Тајланд, а го населува едно од најстарите племиња на планетата, кое потикнува од каменото доба.

Повеќе...

skopskaLinijabanerMilenium

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа