Бизнис

Катастрофалната политика на владата на полето на економијата го зема својот данок. Во првите два месеца од 2018 – тата година владата успеа да ја задолжи Република Македонија за дополнителни 545 милиони евра. Или во просек успеа да го задолжи секое семејство во Република Македонија за дополнителни 1.000 евра, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Повеќе...

Ирена Попова вели дека Зоран Заев ветуваше дека преку оваа мерка граѓаните на крајот на секоја календарската година ќе добиваат 30.000 денари по основ на поврат на ДДВ.

Повеќе...

fond-penziiЗголемувањето на старосната граница за пензионирање е неприфатлива и штетна мерка од која ќе загубат граѓаните, но и ќе преставува товар за приватниот бизнис, вели Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе...

2Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Повеќе...

Од 1 март година Гевгеличани ќе плаќаат поскапа цена за такси услугите. Резултат на тоа е поскапувањето на цената на нафтата, при што Здружението на такси возачи достави барање до Советот на општина Гевгелија. Тоа барање беше прифатено од Советот на општина Гевгелија.

Повеќе...

benzin050Цените на дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Повеќе...

goriva22Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1 ден/лит од полноќ, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Повеќе...

transfer22Една од главните цели на законските измени на брзиот транфер на пари е да се овозможи оданочување на лицата кои ги користат овие услуги, односно да плаќаат данок на доход од 10% како и за било кој друг вид на личен доход на пари, пишува порталот Фактор.мк.

Повеќе...

ddv-povratФизичките лица кои оствариле приход на еден милион денари да се регистрираат како ДДВ обврзници е новата обврска која ја наметна Управата за јавни приходи. Според законот секој оној кој нема да го направи му следува казна која и не е баш мала и изнесува од 250 до 375 евра.

Повеќе...

benzin2912По последното зголемување на цената на дизелот оваа недела на 25 декември, од 1 јануари таа се зголемува за 3,5 денари поради воведувањето на повисоката акциза за нафтата.

Повеќе...

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа