Вести

За разлика од останатите скопски населби во западниот дел на градот, кои датираат по ослободувањето 1944/1945 година или по скопскиот земјотрес од 1963 година, Ѓорче Петров бил посебен град и седиште на истоимената општина.

Повеќе...

kalopi16Соседите слушнале како Колопи бара помош, па ја повикале полицијата и пожарникарите. Меѓутоа додека тие стигнале во станот, таа веќе имала претрпено тешки повреди поради кои четири дена подоцна починала во болница.

Повеќе...

staklo16Дневните температури ќе бидат значително повисоки, на повеќе места ќе достигнат над 20 степени. Кон крајот на денот и во недела ќе има локална појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи.

Повеќе...

zakon-jazici1608Монструозното злосторство се случило завчера во куќата на оваа брачна двојка кога сопругот со голи раце ја задушил својата жена која долги години боледува од Алцхајмерова болест. Р.М. потоа пријавил дека сопругата му починала од природна смрт.

Повеќе...

Православниот народ од Повардарската епархија е згрозен од насилството врз демократијата, приредена од Талат Џафери и неговите истомисленици при донесувањето на разбојничкиот Закон за двојазичност во Собранието, реагира Митрополитот Повардарски Агатангел, по вчерашното изгласување на Законот.

Повеќе...

Препораката за членство во ЕУ виси, поради начинот на кој е донесен Законот за јазиците, изјави за порталот САКАМДАКАЖАМ.МК францускиот амбасадор Кристијан Тимоние.

Повеќе...

Во член 75 од Уставот се вели дека во Македонија законите се прогласуваат со указ. Указот може да го потпишат претседателот на државата и претседателот на Собранието. Ако Собранието повторно го разгледува законот и доколку го усвои со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, претседателот на Републиката е должен да го потпише указот.

Повеќе...

kumanovo15Тимот на противпожарна единица од Куманово, предводен од командирот на смена Видан Трајковски денеска спаси дванаесетгодишно дете кое се обидело да се спушти од балконот од зградата во која што живеело во Куманово.

Повеќе...

zgrada08Александра Р. (38) од Обреновац, ноќта саботата кон неделата, откако нејзиниот невенчан сопруг Александар J. (43) повторно ја нападнал, испукала осум куршуми кон него. Откако го усмрила, таа самата се пријавила во полиција, а случајот со повеќегодишното насилство во домот, кое жената од едно солидно ситуирана фамилија го трпела, на овој начин завршил со жртва.

Повеќе...

stiven04Сопругата на генијалниот ум Стивен Хокинг кој на 76. годишна возраст почина мирно во својот дом, во едно интервју во 2014. година истакна дека за сите бил генијалец, за семејството тиранин.

Повеќе...

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа