Технологија

photoshop.22Adobe го апдејтираше популарен софтвер за обработка на фотографии – Photoshop CC, кој сега вклучува интеграција Surface Dial за фино прецизирање на подесувањата на четката.

Повеќе...

VI.20Технологија за вештачка интелигенција и машинско учење, вградени на ниво процесор, почнуваат да влегуваат постепено во смартфоните. Лидер во оваа компонента е Apple, кој ги интегрира во новиoт предводник iPhone 8 и iPhone 8 Plus, 64-битен чип A11 Bionic со поддршка на вештачката интелигенција - ВИ.

Повеќе...

my-great-recipes-thumbMyGreatRecipes, апликација за готвење креирана од македонски софтвер инженери, денес ќе биде промовирана на познатата платформа за откривање нови идеи, стартапи и продукти - ProductHunt.

Повеќе...

google.77Големите технолошки компании се познати по своите необични прашања за време на интервјуто за работа. За нив, нивоата на образование и квалификации се уште помалку релевантни отколку како реагира кандидатот кога тој е „фрлен во чудни води“.

Повеќе...

fb.17Најновата функција на социјалната мрежа Facebook е можноста да се вметне биографија како дел од профилот, со што „Фејсбук“ ќе стане директен конкурент на „Линкдин“.

Повеќе...

hyavei.16Кинеската технолошка компанија Huawei претстави четири нови телефони: Huawei Mate 10, Huawei Mate 10 Lite, Mate 10 Pro и специјалниот Mate Porsche Design.

Повеќе...

fotki.1Честопати ни се случува да стандардниот блиц кој што го имаат речиси сите паметни телефони не е доволен за добро осветлување на фотографијата, па многумина од корисниците својата фотографија ја подобруваат со iBlazr 2.

Повеќе...

la.ciciaFacebook знае многу работи за нас, па така и за мистериозните лица кои ви ѕвонат. Затоа компанијата претстави нова апликација која би требало да го реши проблемот со непознати броеви.

Повеќе...

fb.1210Корисниците на социјалната мрежа Фејсбук во Европа вчера се пожалија дека не можат да пристапат до нивните сметки околу 18 часот.

Повеќе...

bitcoin.10Стотици од најпопуларните интернет сајтови се користат од страна на хакери, за да коваат криптовалути со ресурсите на уредите на корисниците без нивно знаење.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium