Технологија

topenje.0811Резултатот покажува дека во иднина постои поголема опасност од климатските промени отколку што се знаеше и очекуваше досега.

Повеќе...

oktritie.04Најновите студии на ДНК примероци на предците на современиот човек покажаа дека нашиот вид е многу постар отколку што се мислеше досега.

Повеќе...

kamera.02Голем број славни личности но и деловни луѓе, вклучувајќи го и самиот Марк Цукерберг ја покриваат камерата на своите лаптопи. Како што стојат работите, не станува збор за обична параноја без причина.

Повеќе...

explorer.01За вpeмe нa пpeзeнтaцијатa нa oблaчнaтa плaтфopмa Аzur, нa пpeдcтaвникот нa Місrоѕоft му се крашираше прелистувачот Еdgе. Вработениот во ĸopпopaцијатa по ова бил пpинyдeн дa користи Gооglе Сhrоmе, пapaлeлнo шeгyвaјќи ce за вpeмe нa инcтaлиpaњeтo нa пpoгpaмaтa.

Повеќе...

samsung.30Пред неполна недела компанијата Samsung пушти на YouTube краток рекламен клип кој нагласува на квалитетот на нивните дисплеи и содржи говори на различни популарни онлајн лица кои ја фалат сликата на Galaxy S8 и Note 8.

Повеќе...

pametni.ocilaИзраелската компанија „Everysight“  патентираше специјалните очила за велосипедисти. Тие се производ на долготрајни истражувања кои почнуваат од друга сфера.

Повеќе...

superzoom.27Во најновата верзија на апликацијата, Instagram додаде нова опција за камепара наречена Superzoom, но и нови сликички, потписи и филтри.

Повеќе...

tosiba batКомпанискиот гигант Toshiba успеал да создаде нов тип литиум-јонска батерија која може да обезбеди на електричен автомобил да помине 320 километри со само 6 минутно полнење.

Повеќе...

badrabit.01Сајбер-напад со новиот вирус BadRabbit беше забележан во Украина и Русија. Голем број на институции се погодени – летовите на аеродромите во Одеса се одложени, а руските медиумски сајтови се блокирани.

Повеќе...

nokia.723По Nokia 8, своите 5 минути ги доби и новиот модел Nokia 7, паметен телефон кој што ќе се продава по цена од 400 долари, што значи дека ќе може да се купи за 50% помала цена во однос на претходниот модел.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium