Технологија

galaxys.9Доколку може да се верува на „Business Korea“, компанијата „Samsung“ периодов напорно работи на 3D систем за препознавање лице. Таквата технологија дебитираше на тековниот iPhone X и очигледно Корејците не сакаат да заостануваат зад конкуренцијата.

Повеќе...

samsung.19Компанијата Samsung планира да го создаде првиот телефон без рамки. Корејската компанија веќе има регистрирано патент поврзан со овој развој во Меѓународната организација за интелектуална сопственост.

Повеќе...

meteori.0Затоа што Земјата полека се движи низ остатоците од кометата Темпл-Тут, во недела ќе бидеме сведоци на вистински спектакл на небото.

Повеќе...

Plastika.17Научниците од Универзитетот во Њукасл за време на истражувањето на долината Челенџер Дип во Маријанскиот канал, познати како најдлабоки точки на Земјата дошле до необичен заклучок.

Повеќе...

FB.stories16Компанијата „Фејсбук“ во најновиот апдејт ја отстрани функцијата Messenger Day на својата апликација за допишување и сега наместо две одвоени стории во „Месинџер“, и главната фејсбук-апликација ќе користи исти стории на двете апликации, што значи дека стори-содржината во рамките на апликацијата „Фејсбук“ ќе биде истата што ќе можеме да ја видиме и во апликацијата „Месинџер“.

Повеќе...

android.811Во последната бета на Android 8.1 се појави функција која посочува кои апликации трошат особено многу енергија и соодветно ја намалуваат автономната работа на смартфонот.

Повеќе...

echo.plus14Новата генерација на “Echo Plus” звучниците од Амазон покрај за слушање музика има можност и за конекција со останатите паметни уреди во домаќинството и контрола над нив.

Повеќе...

al.robotКомпанијата „Hanson Robotics“ од Хонгконг дизајнираше интелигентен робот што наликува на Одри Хепберн и доби државјанство од Саудиска Арабија. Роботот Софија со вештачка интелигенција е направен за еден ден да им служи на луѓето како личен асистент.

Повеќе...

planeta.1011Астрономите открија огромна нова планета, која веднаш го доби епитетот планета „Монструм“, 13.4 пати поголема од Јупитер, која кружи околу ѕвездите сместени во Млечниот пат.

Повеќе...

fb.pay0911Американската компанија „Facebook“ ја одбра Велика Британија како прва држава по САД, за да ја лансира својата нова платежна услуга во чат апликацијата „Messenger“. Преку неа, локалните корисници ќе можат да испраќаат пари преку најобична порака.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium