Технологија

a.80412Американската компанија „Apple“ ќе започне да развива сопствени процесори кои ќе ги користи во своите модели на iPhone и се очекува процесот да започне  во 2018 година.

Повеќе...

pobedici.2017„Google Play“ како и секоја година така и оваа традиционално ја објави листата со најпопуларните мобилни апликации, игри и други содржини за 2017-та година.

Повеќе...

huavei.0112Актуелно на пазарот е да се понудат Android уреди кои ќе вклучуваат технологија за препознавање на лицето како онаа во iPhone X. Информација на „DigiTimes“ откри дека по такви уреди работат компании како Huawei, Oppo и Xiaomi и веќе имаме повеќе детали околу технологијата на Huawei.

Повеќе...

hdmi30Новата HDMI 2.1 верзија на широко распространетиот интерфејс доаѓа со голем број подобрувања. 

Повеќе...

nebo.eksploziiМистериозни експлозии се забележани на 6 различни места ширум светот, а дури ни НАСА нема објаснување за истите. Застрашувачките звуци се забележани низ целата планета, од Блискиот Исток до Англија оваа година, како и во Австралија, а повеќето од локациите се наоѓаат на источниот брег на САД.

Повеќе...

samsung.2811Новата серија на телевизори направени врз база на micro-LED технологијата компанијата Samsung и официјално ќе ја престави на саемот на нови технолошки достигнувања „CES 2018 Consumer Electronics Show“ на почетокот на јануари во Лас Вегас.

Повеќе...

casio2711Компанијата за производство на часовници Casio претстави акциона камера која е под силно влијание на познатата G-Shock серија на компанијата.

Повеќе...

instagram.slikiПостојат голем број на апликации кои можат да ви помогнат за обработката на сликите, но Instagram е лесен за користење и веќе се имате навикнато на него.

Повеќе...

4k.2411Корисниците на Facebook Messenger месечно испраќаат по 17 милијарди фотографии преку овој сервис но до ден денес сите тие поминуваа низ низа на оптимизации за да се намали нивната големина но со тоа губеа и од квалитетот.

Повеќе...

nov.iphoneПо успехот на евтиниот iPhone SE, кој го привлече вниманието како на развиените, така и на пазарите во развој, Apple подготвува нова верзија на евтиниот смартфон – iPhone SE 2.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium