Технологија

inovacii.billБил Гејтс, еден од најбогатите луѓе на светот и основач на компанијата „Мајкрософт“, открива шест иновации што би можеле да го променат човештвото. 

Повеќе...

spectro.01Компанијата „Apple“ соопшти дека открила два пропусти во компјутерските чипови на сите уреди iPhone, iPad и на компјутерите Mac - соопшти BBC.

Повеќе...

05ecb2e5b91941e7c06b5e848bd483e5-1200-80Поголем сигурносен пропуст е откриен кај компјутерските процесори на Intel, поточно кај оние направени во x86-64 архитектура. Се работи за процесорите кои се користат во компјутерите кои работат на Windows, Linux и macOS.

Повеќе...

susa.zakanaНаучниците прогнозираат дека повеќе од една четвртина од Земјата ќе се соочи со невидена суша, дури и ако човештвото успее да го ограничи зголемувањето на глобалната температурата на 2 степени Целзиусови.

Повеќе...

iphone0Според информациите на USA Today без оглед на тоа што завршните анализи за минатата година не се целосно готови, најпродаваниот технолошки уред за 2017 година е токму iPhone.

Повеќе...

mobilen.29Како и останатите уреди во вашиот дом, така и мобилните телефони заслужуваат внимателно однесување ако сакате да ги користите максимално долго време.

Повеќе...

android.2017Секој декември уредниците од Google Play составуваат листа на најдобрите апликации во каталогот. Овој пат шампионатот е предводен од Photo Lab Picture Editor.

Повеќе...

nvidia2512Животот на 32-битните оперативни системи е дојден пред самиот крај, а Nvidia ќе биде една од компаниите кои придонесат ова да стане реалност.

Повеќе...

asus.23123D сензорите масовно ќе ги заменат сегашните сензори за отпечатоци почнувајќи од следната година. Ваква е прогнозата на тајванското онлајн издание DigiTimes, кое се базира на индустриски извори.

Повеќе...

5G.network2212Развојот на 5G мрежата трае веќе подолго време но 3GPP организацијата, која управува со стандардите за Интернет, ги усогласи и ги потпиша првите спецификации за 5G мрежата, стандардот 5G NR на состанок во Лисабон, Португалија.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium