Технологија

samsung.camera9Започнаа да се испраќаат официјалните покани за планираниот настан, на кој Samsung ќе го објави Galaxy S9.

Повеќе...

galaxy.svideoGalaxy S8 на пазарот настапи со максимално 60 fps за Full HD видео снимање, а истото го донесе и Galaxy Note 8. Со оглед на тоа дека се приближува објавата на Galaxy S9, почнуваат да кружат нови гласини – телефонот би требало да има “Super slow-mo” опција, но сега има и некои докази кои го потврдуваат ова.

Повеќе...

android.23Компанијата „Samsung“ ги негираше тврдењата дека намерно ги успорува своите стари модели на паметни телефони преку надградби на софтверот.

Повеќе...

storis.22Instagram Stories доби уште една интересна функција. Корисниците од неколку земји забележуваат дека сега имаат можност за објавување на GIF-ови, кои можат да се пронајдат во вградениот Giphy search engine.

Повеќе...

youtube.20YouTube ја заостри контролата на објавување на содржини на својот сајт кои можат да се наплаќаат.

Повеќе...

android.20Малверот Skygofree еволуира уште од 2014 година и денес користи методи на шпионирање што многумина не знаеле дека постојат. Овој малвер се населува во телефонот на корисникот преку лажна веб-страница и потоа го користи како центар за шпионирање.

Повеќе...

vestacka.intelВештачката интелигенција на „Alibaba“ постигна 82,44 поени во тест за читање и разбирање на текст, што е повеќе од просекот на човек од 82,304 поени.

Повеќе...

amd.150101Компанијата „Microsoft“ привремено ги суспендираше надградбите на „Windows“ против баговите „Spectre“ и „Meltdown“ за компјутери со AMD процесори откако некои од машините станале целосно неупотребливи и воопшто не можеле да го вчитаат оперативниот систем.

Повеќе...

samsung.dzid14На својот настан „First Look“, дел од изложбата „CES“ во Лас Вегас, компанијата „Samsung“ презентираше нов 146-инчен телевизор кој беше претставен како „The Wall“.

Повеќе...

materijal.0077Материјал кој што го создадоа научниците на Сити Универзитетот од Њујоршкиот напреден истражувачки центар е тенок како алуминиумска фолија, но станува неверојатно цврст кога ќе се најде под удар на сила.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium