Технологија

huavai.07Додека се приближува официјалното претставување на новиот предводник на Huawei, уредите P20 и P20 Plus, се повеќе неофицијални информации излегуваат за нивните карактеристики.

Повеќе...

slow.phoneКомпанијата Apple изминативе неколку месеци е под голем притисок од корисниците што беа изненадени од потврдата за намерно забавување на уредите.

Повеќе...

mark.0702Коосновачот и сопственик на социјалната мрежа Facebook, Марк Зукерберг, повторно беше самокритичен откако на 14-годишнината на социјалната мрежа изјави дека има направено многу грешки.

Повеќе...

ruter.0777Доколку некогаш Вашиот Windows оперативен систем Ви јави дека имате слаб Wi-Fi сигнал, тогаш најверојатно Вашата конекција не е толку брза и сигурна како што би можела да биде.

Повеќе...

offic2019Актуелниот оперативен систем Windows 10 ќе биде единствената платформа која ќе го поддржи новиот Microsoft Office 2019 - соопштија од компанијата Microsoft.

Повеќе...

struja.0Пецкањето на струја се појавува поради статичкиот електрицитет, односно собирањето на електричен напон на површината на предметите, односно кога електроните се движат од една на друга површина преку контакт. Доколку двете површини се изолатори, тие ќе создадат електричен напон.

Повеќе...

play.storeКомпанијата „Google“ излезе со соопштение дека отстранила над 700.000 мобилни апликации од онлајн продавницата „Google Play“, кои ги прекршиле општите услови и правила во 2017 година.

Повеќе...

fotografii.samsungНа крајот од минатата година, на интернет кружеа гласини за новите модели од Samsung Galaxy S серијата, а на CES настанот во Лас Вегас од оваа компанија официјално објавија дека моделите S9 и S9+ ќе бидат лансирани на Светскиот мобилен конгрес во Барселона.

Повеќе...

ios.11Сопствениците на мобилни уреди од Apple најдоцна до месец март ќе ја добијат надградбата 11.3, која носи три интересни новитети.

Повеќе...

selet.opcijaВо најновиот апдејт на популарниот графички софтвер „Photoshop“ се појави алатка наречена Select Subject, кој се потпира на технологија со вештачка интелигенција.

Повеќе...

banerIscelitelMilenium