Наука

ateroid.07Астероидот Бену, со дијаметар од 500 метри, кружи околу Сонцето со брзина со 101.388 километри на час, а научните истражувања укажуваат дека постои можност од 1:2.700 да ја погоди земјата во 2135. година.

Повеќе...

naucnici malaАстрономите за првпат успеале да забележат сигнал од првите ѕвезди во универзумот, а можеби и успеале да дојдат и до потврда за постоење на мистериозната темна материја.

Повеќе...

puknat.mrazВо јули минатата година НАСА од вселената снимила огромна санта мраз, со површина од околу 5.800 километри квадратни, која се буквално распукала и одвоила од Антарктикот.

Повеќе...

artik.1602Научниците се загрижени поради огромната концентрација на микропластични делови во морскиот мраз на Арктикот. Пластичниот отпад е пронајден во секој дел од Арктикот кој го истражувале.

Повеќе...

inovacii.billБил Гејтс, еден од најбогатите луѓе на светот и основач на компанијата „Мајкрософт“, открива шест иновации што би можеле да го променат човештвото. 

Повеќе...

susa.zakanaНаучниците прогнозираат дека повеќе од една четвртина од Земјата ќе се соочи со невидена суша, дури и ако човештвото успее да го ограничи зголемувањето на глобалната температурата на 2 степени Целзиусови.

Повеќе...

planeta.07Научниците откриле уште една планета, која ја нарекле K2-18B, а веруваат дека на неа можеби има живот. Планетата е поголема од Земјата и оддалечена е од нас 111 светлосни години. Се наоѓа во соѕвездието Лав.

Повеќе...

nebo.eksploziiМистериозни експлозии се забележани на 6 различни места ширум светот, а дури ни НАСА нема објаснување за истите. Застрашувачките звуци се забележани низ целата планета, од Блискиот Исток до Англија оваа година, како и во Австралија, а повеќето од локациите се наоѓаат на источниот брег на САД.

Повеќе...

meteori.0Затоа што Земјата полека се движи низ остатоците од кометата Темпл-Тут, во недела ќе бидеме сведоци на вистински спектакл на небото.

Повеќе...

Plastika.17Научниците од Универзитетот во Њукасл за време на истражувањето на долината Челенџер Дип во Маријанскиот канал, познати како најдлабоки точки на Земјата дошле до необичен заклучок.

Повеќе...

marijaSerif

ZK