Хардвер

spectro.01Компанијата „Apple“ соопшти дека открила два пропусти во компјутерските чипови на сите уреди iPhone, iPad и на компјутерите Mac - соопшти BBC.

Повеќе...

05ecb2e5b91941e7c06b5e848bd483e5-1200-80Поголем сигурносен пропуст е откриен кај компјутерските процесори на Intel, поточно кај оние направени во x86-64 архитектура. Се работи за процесорите кои се користат во компјутерите кои работат на Windows, Linux и macOS.

Повеќе...

nvidia2512Животот на 32-битните оперативни системи е дојден пред самиот крај, а Nvidia ќе биде една од компаниите кои придонесат ова да стане реалност.

Повеќе...

titan.grafickaКомпанијата NVIDIA ја претстави најмоќната графичка картичка која што е направена некогаш.

Повеќе...

hdmi30Новата HDMI 2.1 верзија на широко распространетиот интерфејс доаѓа со голем број подобрувања. 

Повеќе...

piskel.09„Гугл“ веќе не ги крие способностите на камерите на новиот Pixel 2 уште при неговото претставување, но денес сподели фотографии направени со телефонот, кои се непреработени...

Повеќе...

surface.0На крајот на октомври 2017, компанискиот гигант „Microsoft“ ќе биде домаќин на специјален медиумски настан во Лондон, каде што ќе ги претстави новите пополнувања на својата хардверска серија „Surface“.

Повеќе...

slem.29Компанијата HTC на саемот ChinaJoy 2017 го објави првиот автономен шлем за виртуелна реалност. За разлика од оригиналниот Vive, уредот наречен Vive Standalone не бара за својата работа поврзување со компјутер, кабли или инсталирање на надворешни сензори.

Повеќе...

ekran.2300Компанијата LG објави дека го создала првиот во светот флексибилен транспарентен OLED екран со големина 77 инчи и сооднос 16: 9 т.е дека најдолгата страна е 170.5 сантиметри.

Повеќе...

mag.Pi0805Raspberry Pi во соработка со Google работи на создавање на комплет кој го претвора обичниот Raspberry Pi 3 во виртуелен асистент со подршка на Google Assistant.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium