Дизајн

skydio.dronSkydio R1 е дрон кој може да го следи секој ваш чекор и притоа од разни агли да ви направи фасцинантни видео снимки.

Повеќе...

robot-malaИталијанскиот Институт на ИТ разви робот - пожарникар, кој ќе може да го изгаси пожарот со помош на противпожарен апарат, но исто така и да ги отстрани срушените делови во опожарениот објект.

Повеќе...

samsung.dzid14На својот настан „First Look“, дел од изложбата „CES“ во Лас Вегас, компанијата „Samsung“ презентираше нов 146-инчен телевизор кој беше претставен како „The Wall“.

Повеќе...

materijal.0077Материјал кој што го создадоа научниците на Сити Универзитетот од Њујоршкиот напреден истражувачки центар е тенок како алуминиумска фолија, но станува неверојатно цврст кога ќе се најде под удар на сила.

Повеќе...

oled.1512OLED телевизорите помеѓу љубителите на технологијата се познати како софистицирани уреди кои што ја репродуцираат најдобрата слика со бесконечен контраст и проширен спектар на бои.

Повеќе...

samsung.2811Новата серија на телевизори направени врз база на micro-LED технологијата компанијата Samsung и официјално ќе ја престави на саемот на нови технолошки достигнувања „CES 2018 Consumer Electronics Show“ на почетокот на јануари во Лас Вегас.

Повеќе...

al.robotКомпанијата „Hanson Robotics“ од Хонгконг дизајнираше интелигентен робот што наликува на Одри Хепберн и доби државјанство од Саудиска Арабија. Роботот Софија со вештачка интелигенција е направен за еден ден да им служи на луѓето како личен асистент.

Повеќе...

tosiba batКомпанискиот гигант Toshiba успеал да создаде нов тип литиум-јонска батерија која може да обезбеди на електричен автомобил да помине 320 километри со само 6 минутно полнење.

Повеќе...

jakna.27Компанијата Levi’s во соработка со технолошкиот гигант Google дизајнираше паметна јакна која ќе биде достапна во продажба од 2-ри октомври.

Повеќе...

station.01Болниците во Швајцарија во октомври ќе добијат медицински дронови кои што ќе ја сочинуваат револуционерната автономна мрежа за достава.

Повеќе...

marijaSerif

ZK