Технологија

vestacka.intelВештачката интелигенција на „Alibaba“ постигна 82,44 поени во тест за читање и разбирање на текст, што е повеќе од просекот на човек од 82,304 поени.

Повеќе...

amd.150101Компанијата „Microsoft“ привремено ги суспендираше надградбите на „Windows“ против баговите „Spectre“ и „Meltdown“ за компјутери со AMD процесори откако некои од машините станале целосно неупотребливи и воопшто не можеле да го вчитаат оперативниот систем.

Повеќе...

samsung.dzid14На својот настан „First Look“, дел од изложбата „CES“ во Лас Вегас, компанијата „Samsung“ презентираше нов 146-инчен телевизор кој беше претставен како „The Wall“.

Повеќе...

materijal.0077Материјал кој што го создадоа научниците на Сити Универзитетот од Њујоршкиот напреден истражувачки центар е тенок како алуминиумска фолија, но станува неверојатно цврст кога ќе се најде под удар на сила.

Повеќе...

inovacii.billБил Гејтс, еден од најбогатите луѓе на светот и основач на компанијата „Мајкрософт“, открива шест иновации што би можеле да го променат човештвото. 

Повеќе...

spectro.01Компанијата „Apple“ соопшти дека открила два пропусти во компјутерските чипови на сите уреди iPhone, iPad и на компјутерите Mac - соопшти BBC.

Повеќе...

05ecb2e5b91941e7c06b5e848bd483e5-1200-80Поголем сигурносен пропуст е откриен кај компјутерските процесори на Intel, поточно кај оние направени во x86-64 архитектура. Се работи за процесорите кои се користат во компјутерите кои работат на Windows, Linux и macOS.

Повеќе...

susa.zakanaНаучниците прогнозираат дека повеќе од една четвртина од Земјата ќе се соочи со невидена суша, дури и ако човештвото успее да го ограничи зголемувањето на глобалната температурата на 2 степени Целзиусови.

Повеќе...

iphone0Според информациите на USA Today без оглед на тоа што завршните анализи за минатата година не се целосно готови, најпродаваниот технолошки уред за 2017 година е токму iPhone.

Повеќе...

mobilen.29Како и останатите уреди во вашиот дом, така и мобилните телефони заслужуваат внимателно однесување ако сакате да ги користите максимално долго време.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium