Спорт

Германецот Себастијан Фетел со победата во Абу Даби стана најмладиот возач кој воопшто ја освоил титулата во Формула 1. Најсериозниот кандидат Алонсо жртва на погрешната тактика на Ферари.
Нерационалиот потег на спортскиот менаџмент на Ферари го чинеше нивниот возач Фернандо Алонсо негов трет триумф во Ф1 шампионатот.
Себастијан Фетел од Ред Бул трката во Абу Даби ја почна од пол-позицијата и веќе по првите десет кругови беше јасно дека никој нема да може да го следи. Но, иако стартуваше како трет, Алонсо веднаш падна за едно место. Тој како четврти беше мирен и сигурен како нов шампион, посебно со оглед на тоа дека неговиот најголем конкурент Марк Вебер од Ред Бул беше зад него, на петтото место.
Сепак, Ферари се исплаши од раното влегување на Вебер во боксот и преминот на тврди гуми и пред 20. круг одлучија да го повикаат и Алонсо во боксот, како и тој би добил исти, тврди гуми. Планот беше тој на патеката да излезе пред Вебер, но Шпанецот се најде во голема гужва на патеката по која не успеа да се снајде и во наредните 45. кругови не се извлече од незгодната ситуација.
На крајот, тој беше само седми, а до титулата можеше доколку беше и четврти.
Така, Фетел, кој оваа сезона имаше најмногу пол-позиции (десет) доминираше и стана 32. светски шампион.

Фетел - најмлад Ф1 шампион на сите времиња!Германецот Себастијан Фетел со победата во Абу Даби стана најмладиот возач кој воопшто ја освоил титулата во Формула 1. Најсериозниот кандидат, Алонсо, беше жртва на погрешната тактика на Ферари. 

Повеќе...

2010-brazil-f1-thumbПатеката „Yas Marinа“ во Абу Даби ќе биде местото каде ќе биде промовиран шампионот во F1 за 2010 година. Прв пат во историјата дури четворица возачи имаат шанса да ја освојат титулата во последната трка од сезоната.

Повеќе...

tipsarevic-thumbСветските тениски портали, оваа недела објавија дека Српскиот тенисер, Јанко Типсаревиќ, го наместил натпреварот со Зебалоса. 

 

Повеќе...

Лејтон Хјуит обвинет дека се богати на сметка на фановитеАвстралискиот тенисер, Лејтон Хјуит, е обвинет дека ја злоупотребил наклонетоста на неговите фанови и се обидел да направи профит на нивен грб.

Повеќе...

rakomet-mkd-thumbНашите ракометари успеаа да се изборат за нерешен резултат во вчерашниот натпревар против репрезентацијата на Босна. 

 

Повеќе...

kegel-maceodnia-borisНа светскиот поединечен куп во Рицинг, Австрија настапија вкупно осум куглари во машка и женска конкуренција. Тројца се закитија со медали.

Повеќе...

Историски успех на Македонското карате Жарко Арсовски во најтешката категорија плус 84 килограми, во борба за бронзениот медал го совлада Русинот Камит Тебоев, со што на Македонија и го донесе првиот медал од светските првенства.

Повеќе...

schumacher-thumbМихаел Шумахер, возачот на Мерцедес, беше предупреден од судиите за време на службениот тренинг во Ј. Кореа. 

 

Повеќе...

federer-thumbРоџер Федерер го одигра 900-от натпревар на турнирот во Стокхолм, победувајќи го Американецот Тејлор Дент. 

 

Повеќе...

 Познати противниците на Металург и Пелистер во третото коло од ЕХФ Купот Нашите двајца преставници немаа многу среќа во извлекувањето на двојките од третото коло во ЕХФ Купот. Битолски Пелистер за противник го доби силниот Адемар Леон, додека шампионот Металург ќе се судри со француската екипа Иври.

Повеќе...

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа