Македонската репрезентација  го дозна својот противник за јунскиот бараж за Светското првенство во Германија и Данска во јануари 2019 година.

Избраниците на Раул Гонзалез ја добија селекцијата на Романија како ривал. Првиот дуел ќе биде на домашен терен од 8 до 10 јуни, а возвратниот натпревар е во Скопје од 12 до 14 јуни.

Македонија учествуваше на последните три Светски првенства и редовно ја минуваше групната фаза. 11. место од Мундијалот во Хрватска во 2009 година останува наш најдобар резултат на Мундијалите.

raspored

Претходно од оваа категорија:

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа