Лионел Меси успеа да го скрши малерот наречен Челзи и синоќа на својата Барселона ѝ донесе големо реми во рамки од првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите.

На „Стемфорд Бриџ“ англискиот и шпанскиот гигант одиграа реми 1-1, па сега патникот меѓу осумте најдобри на Европа ќе се решава во Каталонија. Еден од подобрите поединци на Антонио Конте на вчерашниот натпревар, Сеск Фабрегас, кој своевремено беше дел од Барса, по мечот истакна дека „сините“ на „Камп Ноу“ ќе мораат да одиграа уште еден перфектен меч и нема да се одлучат за дефанзивна игра, бидејќи таа е самоубиствена против оваа Барса.

- Двомечот сè уште е отворен, покажавме дека можеме да се носиме со Барса. Сега потребна ни е уште една перфектна партија на „Камп Ноу“ за да се пласираме во четвртфиналето. Потребно е да имаш многу карактер за да играш против екипа која 70% од мечот ја има топката во своите нозе. Таму мораме да нападнеме и да постигнеме гол, бидејќи ако се браниме 90 минути против оваа Барса тоа ќе изгледа како да е цела вечност и е самоубиствена мисија - вели Шпанецот.

Реванш мечот во Барселона е закажан за 14 март со почеток од 20.45 часот.

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа