Филипе Кутињо од денес и официјално е нов фудбалер на Барселона, откако утрово ги помина медицинските прегледи и стави потпис на пет и пол годишниот договор.

Од денес, тој е дел од вториот најскап трансфер во историјата, веднаш зад неговиот пријател Нејмар, кој за 222 милиони се пресели во ПСЖ. Дополнителни анализи околу неговите проблеми со повреда ќе се направат во следните неколку дена, кога ќе се открие денот на првиот тренинг со каталонскиот дрес. Засега е потврдено дека тој ќе направи пауза од 20 дена.

 Oткупната клаузула за Кутињо изнесува невeројатни 400 милиони евра.

marijaSerif

ZK

  • 30 дена
  • 7 дена
  • 24 часа