Здравје

morkov.2811Зимските месеци се оној период од годината кога настинките и грипот имаат најголема распространетост. Еден од најиритирачките симптоми кои се појавуваат за време на сезоната на грипот и настинките е кашлањето.

Повеќе...

pijanoreksija.23Младите девојки за да изгледаат поубаво и посекси ги прескокнуваат оброците и значајно го намалуваат внесот на калории со цел да направат место за калории од алкохолните пијалоци.

Повеќе...

kakao.22Секој од нас се сеќава на омилениот пијалак од детството, шолја млеко помешано со какао. Но, доколку ги знаеме здравствените придобивки на какаото повторно ќе го ставиме на нашето мени. Ова се позитивните страни, но и состојките кои ги содржи какаото.

Повеќе...

nastinka20За време на есента и зимата, ризиците од грип и настинки постојано не демнат, а за телото да се справи со нив потребни се комплексни процеси кои зависат од многу фактори.

Повеќе...

pojadok.0310Пропуштањето на појадокот може да се покаже како фатално за многу луѓе, бидејќи го удвојува ризикот од атеросклероза, при која се прошируваат ѕидовите на артериите - пишува „Франс Прес“ во својата анализа.

Повеќе...

vitamin.dЖените со дефицит на витамин Д имаат 43% поголем ризик за развој на мултиплекс склероза. Ова го покажала новата студија на Институтот за јавно здравје на Харвард.

Повеќе...

spienje.corapiЕкспертите препорачуваат да спиеме со чорапи во студените ноќи бидејќи така ќе заспиваме многу побрзо. Кога студените нозе се загреваат, крвните садови се шират и топлината се спушта по телото. Така мозокот добива сигнал дека е време за спиење и човек заспива 15 минути порано, тврдат научниците од универзитетската психијатриска клиника во Базел.

Повеќе...

jajca.10Јадењето две јајца за појадок може да биде најлесниот и најефикасниот начин да се намали телесната тежина.

Повеќе...

problemi.07Срцето е еден од најважните органи во човечкото тело бидејќи одговара за циркулацијата на крвта и го снабдува телото со кислород и хранливи материи, од кои тоа има потреба за да работи.

Повеќе...

osamena.22Тагата низ која поминувате затоа што не сте нашле соодветен животен партнер, лесно може да ви го скрати животот и тоа во буквална смисла на зборот.

Повеќе...

anaNikolic

misoKovac

banerIscelitelMilenium