Мачор во чвор

machor-vo-chvor-thumbЗначи, сум пишувал за лажењето, за лагите и за манипулациите едно миљон пати тука на овие сино-сиви страници, ама некако сум толку многу импресиониран од целата таа научна дисциплина, плус секој ден морам да излезам од дома или да пролистам Фејсбук... што, мислам дека треба да се оформи комплетно нова религија, базирана на Христијанството, но со десет нови Божји заповеди.

Повеќе...

machor-vo-chvor-thumbИмам обичај, и желба, да го слушам Џорџ Карлин повремено и највеќе се радувам кога ќе налетам на некое парче кое не сум го начекал порано. Не знам како е возможно, но никогаш не сум го гледал на „Inside the actor`s studio“ каде практично го открива својот живот.

Повеќе...

machor-vo-chvor-thumbТаа мала вештерка преживеа седум пати. Еднаш кај Набоков, еднаш кај Булгаков и пет пати кај лудаков.

Повеќе...

machor-vo-chvor-thumbНемојте да лажете за сериозни работи. Немојте да лажете за сериозни работи зашто повлекуваат сериозни последици. Можеби изгледа како да не е нешто битно за вас, може ќе си речете дека никогаш нема да биде откриена лагата, може и ќе ви успее многу пати, ќе се навикнете, ќе се навлечете на дрогата, ама тој еден пат, тој проклет еден пат ќе биде доволно да сјебе нечија иднина, а потоа, ефектот пеперутка, не сакате да знаете до каде оди.

Повеќе...

machor-vo-chvor-thumbДенеска бев во суд. Направив прекршок, ми одредија казна, сето тоа е во ред. Никогаш порано не сум бил во бараките во парк, не очекував ништо поинакво од она што го добив. Полураспаднати бараки, со оние класични дрвени бели рамки на прозорците кои никогаш не биле сменети, а бојата последен пат, по слободна проценка била нанасена пред едно дваесет години.

Повеќе...

machor-vo-chvor-thumbСе изнаслушав и изначитав различни мислења околу Скопје Ремиксд, на крајот откако го читав блогот на внукот на Трајанка, реков, јебеш ти немам време, мора да запишам пред да заборавам.

Повеќе...

machor-vo-chvor-thumbЛид инсистираше да пишувам на тема „Сè се случува со причина“ и јас ќе го сторам тоа. Сè се случува со причина е една прекрасна реченица којашто не е вистинита и се користи со векови за смирување на немирниот дух.

Повеќе...

machor-vo-chvor-thumbСекогаш ми било полесно да зборувам кога сум прашан отколку да зборувам без прашање. Веројатно останато како траума од деновите кога бев основец, оваа „навика“ ако може така да се нарече, ме тера и да пишувам јавно за проблемите и прашањата кои ми се поставувани тајно.

Повеќе...

machor-vo-chvor-thumbМалку ми е преку глава од сите оние коишто удобно седат дома во своите фотељи, грицкаат сончоглед, скролаат надолу по екранот и стискаат дислајк на се што ќе се појави. Добро бе луѓе, нели имате вие работа, хобија, интереси, девојки и дечковци или сите сте сами, осамени и со премногу слободно време?

Повеќе...

machor-vo-chvor-thumbЗа прв пат ми е многу мерак што оваа колумна нема да постигне никаков успех и ќе биде прочитана од многу малку луѓе, бидејќи нема да има помпезен наслов, нема да ги нападне или величи двете политички опции, ниту во неа ќе се пишува за секс, женски облини или спектакуларни смртни случаи.

Повеќе...