Големо срце

humanost-thumbОвој вторник уште една хуманитарна забава под мотото „Хуманоста за Јоце не познава граници“. Овој пат за музичкиот дел на настанот ќе се погрижат ДЈ Влад и Бони Кокси.

Повеќе...

knigi-thumbАкцијата „Хуманоста за Јоце не познава граници“ продолжува, овој пат во соработка со Здружението за култура, уметност и креативност „Деница“.

Повеќе...

humanost-thumbКристијан Неделковски има 23-години боледува од дилатативна кардиомиопатија, неопходно му е ново срце. Поради влошената здравствена состојба итно мора да му се изврши трансплантација на срце во Берлин. За целосниот третман потребни се 330 000 евра.

Повеќе...

mmsa-logoПонесени од основната идеја на нашата професија, Македонската Медицинска Студенска Асоцијација, Ве поканува да ја споделиме нашата визија и потврдиме нашата хумана мисла. Да ја покажеме нашата хуманост и да ја вратиме насмевката на Игор, Спасе, Никола и Филип.

Повеќе...

eva-kristina-thumbЛабрадорката Ева која ни честита Нова Година, се загуби. Нејзината сопственичка, Кристина, нè замоли, а ве моли и вас, да помогнете да ја најдеме. Секоја информација е добредојдена.

Повеќе...

tomi-thumbДа ја покажеме нашата хуманост повторно на дело. Томица Стојковиќ има само 12 години, а веќе стои исправен пред проблемите на животот. Ние можеме да помогнеме да ги преброди за да продолжи да живее и да има среќно детство, како што заслужуваат сите деца.

Повеќе...

sara-nakova-thumbПријатели!

Сара Наковска на возраст од 10 месеци, боледува од тешка срцева болест, поради што под хитно е потребно да се изврши операција во Белгија.

Повеќе...

krazhba-na-tochakОва не е типична хуманитарна акција, но се решивме да дадеме свој придонес колку е можно за решавање на случајот. На видеото се гледа една сигурносна камера како фаќа крадец во центарот на Скопје. Доколку го препознавате момчето, напишете ни нам или во коментар на Јутјуб видеото.

Повеќе...

humanost-thumb

Ве покануваме на Саемот на книга да го посетите нашиот штанд со изложбени фотографии кои ќе се продаваат хуманитарно за Јоце. Секоја купена фотографија, значи ваша донација, а може да донирате и во некоја од поставените касички на самиот штанд. Со секоја купена фотографија добивате и гратис календар за 2012та година со истите тие фотографии од наши познати фотографи.

Повеќе...

zelena-arka-thumbНа 27 април 2012 со почеток од 17 часот, во Младинскиот културен центар, Зелената арка со гордост ви ја претставува веселата мешавина од работилница, изложба, филм и добротворен концерт. Средствата собрани од концертот се наменети за почетокот на реконструктивните зафати при обновата на поранешното основно училиште во Серменин, каде што подоцна ќе се основа првиот Образовно истражувачки центар за Пермакултура во Р. Македонија.

Повеќе...